Tani nawóz do storczyków. Dzięki niemu twoje kwiaty będą rosły jak opętane. Szybko, tanio i skutecznie

Storczyki są przepiękne. Nic dziwnego, że tak wiele osób je uwielbia i próbuje uprawiać. Próbuje, ponieważ te wspaniałe kwiaty są bardzo kapryśne.

Mogłoby się wydawać, że pochodzące z bagnistych terenów i rosnące na korze drzew storczyki nie mają za wielu potrzeb, a jest wręcz przeciwnie – tylko regularne nawożenie może zagwarantować długie i obfite kwitnienie.

Kora, którą roślina ma w doniczce nie ma działania odżywczego. Dlatego trzeba zapewnić stroczykowi stałe dostawy składników mineralnych. W tym celu można wykorzystać… skórkę banana! To świetny sposób polecany przez kwiaciarki i miłośników storczyków. Jak przygotować ten nieszablonowy nawóz?

Nawożenie storczyków… herbatką z banana

Skórkę ze zjedzonych bananów rozłóż na słonecznym parapecie lub na zewnątrz na słońcu. Poczekaj aż wyschnie i stanie się twarda, a następnie posiekaj na niewielkie kawałki. 1 łyżeczkę suszu zalej 200 ml gorącej wody i zaparz. Pozostaw do wystygnięcia – napar idealnie nawadnia i odżywia korzenie.

Puder ze skórki bananowej do storczyków

Puder ze skórki bananowej także jest skuteczny. Pokrój ją na niewielkie kawałki i włóż do piekarnika nagrzanego do średniej temperatury. Susz aż będzie zupełnie wysuszona. Zmiel w blenderze kielichowym na proszek. Możesz go podsypywać do doniczki kilka razy w sezonie.

Nalewka z banana do nawożenia storczyków

Skórkę z dwóch bananów zalej 2 l wody i zostaw na 2 dni. Powstałą mętną ciecz przelej przez gazę lub filtr do kawy. Odfiltrowana woda zawiera wszystkie składniki odżywcze z owoców. Możesz ją używać do podlewania korzeni.

Nawożenie storczyków – jak to zrobić?

Wszystkie preparaty z banana możesz stosować zarówno w czasie wzrostu storczyka (pojawiania się nowych liści), jak i podczas kwitnienia. Stosuje się je co drugie podlewanie, to gwarancja, że roślina będzie miała zawsze odpowiednią dawkę składników odżywczych. Nawożenie nowych, przyniesionych ze sklepu roślin nie jest konieczne – otrzymały one nawóz startowy o przedłużonym działaniu.