Liście laurowe z własnego drzewka – jak uprawiać je w domu na parapecie. Instrukcja krok po kroku.

Obecnie główne zastosowanie liści laurowych odnajdziemy w gastronomii. Dodawane do bigosu czy gulaszu nadają mu apetyczny aromat i smak.

Żadna kucharka nie obędzie się bez nich, w związku z czym jak w prosty sposób dostarczyć zawsze świeżych liści. Wyhodować je na własnym parapecie. Do tego niezbędne będą odpowiednie nasiona.

Zanim zostaną one zasiane w glebie trzeba naruszyć ciągłość skorupy otaczającej nasionko właściwe. Można to zrobić papierem ściernym lub ostrym narzędziem. Wystarczy potrzeć nasiona na papierze aby uwolnić środek.

Potem należy pozostawić nasiona na kilka dni w ciepłej wodzie, aby napęczniały do właściwych rozmiarów. Gdy już będzie nasączone trzeba przełożyć je do pojemnika z odpowiednim podłożem.

Najlepszy do tego jest mokry, kalcynowany piasek. Ziarenko należy przysypać centymetrową warstwą piasku i pojemnik przykryć folią.

Nasionko potrzebuje ciepła, jasnego pomieszczenia i kilku dni na wykiełkowanie. Trzeba wtedy pamiętać o podlewaniu.

Zaraz po pojawieniu się kiełków nad poziomem piasku folię należy usunąć by zapewnić odpowiedni rozwój liści. Po pojawieniu się kilku większych listków drzewko można przesadzić do docelowej doniczki.

Rozmnażanie drzewka

Drzewko laurowe w bardzo łatwy sposób można rozmnażać. Wystarczy odciąć z krzaka 20 centymetrową gałązkę i podzielić ją na sadzonki. Każda z sadzonek powinna mieć minimum dwa liście najlepiej dolne.

Końcówkę gałązki trzeba przeciąć pod skosem i nałożyć stymulator wzrostu korzeni. Dalsze postępowanie jest podobne jak z nasionkiem. Należy umieścić łodygę w mokrym piasku.

Trzeba pamiętać o podlewaniu, aby zachować roślinie prawidłową dla wzrostu wilgotność. Po 3-4 miesiącach korzenie powinny być rozwinięte i drzewko można przesadzać do doniczek.

W pojemniku ostatecznym, w którym drzewko będzie rosło musi znaleźć się drenaż, mech, perlit oraz kompost. Zapewni to najefektywniejszy wzrost rośliny. Można także kupić podłoże przeznaczone dla sukulentów.

Jego skład jest odpowiedni dla drzewka. Objętość doniczki wpływa na ostateczną wielkość rośliny. Krzak najlepiej rozwija się w miejscu z rozproszonym światłem i dużą wilgotnością powietrza.