Dlaczego ręce drętwieją: 7 groźnych chorób, z tym związanych. Lekarze ostrzegają

Każdy z pewnością nie raz odczuwał nieprzyjemne wrażenie mrowienia lub pieczenia występującego w obszarach rąk i nóg.

Często dzieje się tak w wyniku czasowego osłabienia krążenia krwi w danym obszarze, w wyniku kompresji zakończeń nerwowych i naczyń krwionośnych. Jednak bezpośrednio po zmianie pozycji wraca nam całkowita czułość w kończynie.

Jeśli jednak zaobserwujesz u siebie nawracające drętwienie kończyn, które nie mija przez długi czas powinieneś natychmiast skonsultować się z lekarzem. Może to być objaw poważnej przypadłości.

Dlaczego drętwieją nam dłonie?

Osteochondroza

Jest to przypadłość odcinka szyjnego kręgosłupa, która nie leczona może prowadzić do uszkodzenia nerwów, przyczyniając się tym samym do drętwienia rąk, nasilającego się bólu głowy oraz trudności w koordynacji.

Aby zminimalizować nieprzyjemne skutki schorzenia zacznij już teraz zwracać szczególną uwagę na swoją postawę, a także wprowadź odpowiednią gimnastykę. Dodatkowo możliwie jak najszybciej odwiedź lekarza celem zidentyfikowania rozwijającej się patologii.

Stwardnienie rozsiane

Uszkodzenie błon nerwowych rdzenia kręgowego i mózgu powoduje naruszenie przepływu impulsów nerwowych.

To z kolei prowadzi do zmniejszonej czułości oraz nawracającego drętwienia dłoni. Podejrzewając u siebie takie schorzenie należy niezwłocznie zasięgnąć porady u neurologa.

Zespół cieśni nadgarstka

Schorzenie to najczęściej dotyka osób, które są narażone na długotrwałą i monotonną pracę rąk (muzycy, szwaczki, pracownicy biurowi).

Stale powtarzające się ruchy palców powodują obrzęk ścięgien, które przechodzą przez wąski kanał. Nerwy w takim kanale są wówczas skompresowane, przez co osoba cierpiąca na tą przypadłość coraz częściej odczuwa mrowienie i drętwienie rąk, które najsilniej dokucza rano.

Zakrzepica żył kończyn

Pojawiające się w naczyniach krwionośnych skrzepy krwi znacząco spowalniają przepływ, prowadząc do zakłócenia w dostarczaniu istotnych substancji.

Dla zakrzepicy charakterystyczne są liczne obrzęki, a także groźne powikłania, takie jak separacja skrzepliny czy zgorzel, dlatego podejrzewając ją musimy natychmiast udać się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie.

Niedokrwistość

Bardzo często schorzenie to skutkuje upośledzeniem krążenia krwi, szczególnie w kończynach. Taka patologia może objawiać się uczuciem drętwienia rąk i nóg.

Neuralgia splotu ramiennego

A także długotrwałe procesy zapalne toczące się w okalających go tkankach mogą przyczyniać się do powstawania bólu, który następnie przechodzi w drętwienie ramienia.

Udar

Jest to zdecydowanie najbardziej niebezpieczna przyczyna drętwienia dłoni. Jeśli dodatkowo towarzyszą mu anomalia w funkcjonowaniu kończyn dolnych, nasilający się ból głowy, a także zaburzenia wzroku i mowy, należy natychmiast dzwonić po pogotowie.

Powyżej wskazano najczęstsze przyczyny nasilającego się drętwienia rąk. Jak widzisz schorzenie to może być podstawą wielu bardzo niebezpiecznych chorób, dlatego nie należy go ignorować i trzeba możliwie jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza.