Amerykańscy katolicy ruszyli ze zbiórką na nową tiarę dla papieża Leona XIV
Amerykańscy katolicy postanowili uczcić historyczne wydarzenie, jakim jest wybór papieża Leona XIV – pierwszego papieża pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych – wyjątkowym upominkiem. Zainicjowali zbiórkę funduszy na nową tiarę, charakterystyczną potrójną koronę, której papieże nie nosili od ponad 60 lat.
Unikalny prezent dla pierwszego amerykańskiego papieża
Korzenie papieskiej tiary sięgają przynajmniej XII wieku, kiedy pojawiły się jej pierwsze przedstawienia na obrazach. Początkowo tiary składały się z pojedynczej korony, lecz w kolejnych wiekach dodawano kolejne, aż w XIV wieku ustaliła się znana dziś forma potrójnej tiary. Trzy korony symbolizowały kolejno Kościół wojujący na ziemi, cierpiący w czyśćcu oraz triumfujący w niebie.
Tradycja papieskich tiar – symbol duchowej i doczesnej władzy
Istnieje również interpretacja, że tiara reprezentuje potrójną misję Chrystusa: kapłańską, nauczycielską i pasterską. Projekt organizacji Amici Vaticani nawiązuje właśnie do tej XIV-wiecznej tradycji.
Tiara z symbolami amerykańskimi
Planowana tiara połączy katolicką symbolikę z odniesieniami do amerykańskiego dziedzictwa obecnego papieża. Zostanie wykonana z wysokiej jakości srebra próby sterling (92,5% czystego srebra), a jej trzy korony będą pozlacane.
Dodatkowo wpletą się szlachetne kamienie w barwach amerykańskiej flagi: czerwieni, bieli i błękitu. Tiara zawierać ma motywy ważne dla kultury USA, takie jak liść dębu – narodowe drzewo Stanów Zjednoczonych – czy kłos kukurydzy, symbolizujący główną uprawę tego kraju.

Część symboli będzie miała podwójne znaczenie: na przykład róże symbolizują zarówno Maryję, jak i narodowy kwiat USA, a gałązki oliwne oznaczające pokój pojawiają się również na Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych.
Górną koronę zdobić ma charakterystyczny krzyż nawiązujący do heraldyki Archidiecezji Baltimore – pierwszej katolickiej diecezji w USA – oraz flagi stanu Maryland, gdzie osadzono pierwsze angielskie katolickie kolonie.
Organizacja i wykonawcy projektu tiary
Za stworzenie tiary odpowiedzialny będzie Gabriel Farrugia, maltański jubiler i artysta znany z dzieł sakralnych. Wcześniej wykonał koronę Matki Bożej Fatimskiej na ceremonię koronacyjną na Malcie i współpracował z różnymi kościołami katolickimi.
Elementy tekstylne, zwane lappetami, zostaną ręcznie wyhaftowane przez firmę Sacra Domus Aurea, specjalizującą się w produkcji tradycyjnych szat liturgicznych.
Budowanie tradycji przez Amici Vaticani
Zainicjowana przez założyciela organizacji Amici Vaticani, Isaaca Smitha, zbiórka ma na celu kontynuowanie historii, w której papieskie tiary były najczęściej darami od diecezji, zakonów lub wiernych związanych z konkretnym papieżem. Smith podkreśla, że wybór papieża ze Stanów Zjednoczonych jest dla amerykańskich katolików wydarzeniem o ogromnym znaczeniu historycznym i chcą w ten sposób kontynuować tę tradycję.
W ramach zbiórki każda osoba, która przekaże co najmniej 20 dolarów (około 80 złotych), zostanie zapisana do specjalnej księgi pamiątkowej. Księga będzie drugim, obok tiary, honorowym prezentem dla Leona XIV.
Papież Leon XIV i jego plany wizyty w USA
Mimo zapowiedzi Leona XIV o planowanej podróży do Stanów Zjednoczonych, dokładny termin wizyty nie został jeszcze ogłoszony. Projekt stworzenia tiary jest na wczesnym etapie, a jego finalizacja zależy m.in. od kontekstu politycznego, zwłaszcza napięć pomiędzy Watykanem a administracją Donalda Trumpa.
Choć papież aktywnie nawołuje do pokoju i stara się mediować w napiętych sytuacjach międzynarodowych, jego relacje z niektórymi środowiskami politycznymi w USA bywają trudne.